Payment Processor & Payment Gateway

A payment processor completes the transaction by sending data between you, the merchant; the issuing bank (i.e. the bank issuing the customer’s credit card); and the receiving bank (i.e. the bank). Usually, the payment provider also supplies credit card machines and other facilities to accept credit card payments. To accept credit cards, you can set up a merchant account with a merchant service provider.

A payment gateway is a mechanism that safely transmits online payment data to processor to begin the transaction ‘s lifecycle. It also authorizes fees for non-present-card purchases, mainly for eCommerce websites. Think of it as the remote point-of – sale terminal.

The difference is that a payment processor facilitates the transaction, and a payment gateway is a tool that communicates approval or decline between you and your customers.

Cryptostec
VYLOUČENÍ Informace obsažené na těchto webových stránkách mají pouze informativní charakter a nenahrazují odborné finanční, právní nebo daňové poradenství. Než začnete jednat na základě informací, které zde naleznete, měli byste se poradit s odborníkem. tyto webové stránky mohou být kompenzovány uvedenými společnostmi prostřednictvím reklamy, partnerských programů nebo jinak. Veškeré odkazy na produkty, sazby nebo webové stránky třetích stran se mohou změnit bez předchozího upozornění. Před účastí v nabídkách třetích stran si prosím udělejte příslušný průzkum. CFD jsou složité nástroje a je s nimi spojeno vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu© Copyright 2021 Cryptostec